3.png
2.png
1.png
4.png

XX-lecie LTnRRE

 logoxxlecie

Serwisy informacyjne

Urzędy Państwowe

Spółki przesyłowe

Bezpieczeństwo pracy

Członkowie LTnRRE

Wnioski i podsumowanie XV - jubileuszowej konferencji Wyróżniony

Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej, a w niej wyzwania dla regionów, kierunki zwrotu energetycznego w Brandenburgii oraz zarys Polityki energetycznej Polski do 2040 r. to tematy pierwszej sesji XV, jubileuszowej, polsko niemieckiej konferencji „Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec – świat energii jutra”. Głównym organizatorem było Lubuskie Towarzystwo na rzecz Rozwoju Energetyki. Natomiast gospodarzem oraz jednym z współorganizatorów tego wydarzenia był Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Zamiejscowy w Sulechowie.

W konferencji, jak co roku, uczestniczyli przedstawiciele województwa lubuskiego, Kraju Związkowego Brandenburgia, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy z obu stron granicy. Szczególnymi gośćmi jubileuszowej konferencji był m.ni. przedstawiciel Komisji Europejskiej - dyrekcji generalnej do spraw energii, sekretarz stanu - Ministerstwo Gospodarki i Energii Kraju Związkowego Brandenburgia oraz dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Ciepłownictwa Ministerstwa Energii RP. Konferencję prowadzili: Marian Babiuch (LTnRRE) oraz Harald Bock (EDIS AG).

 

Druga sesja pod hasłem: technologie, efektywne gospodarowanie energią, przybliżyła uczestnikom innowacyjne rozwiązania dotyczące produkcji chłodu (w tym chłodu z ciepła sieciowego) oraz wytwarzania i przesyłania energii. Przykład zdecentralizowanej dystrybucja energii elektrycznej i ciepła, w jednej z mniejszych miast Brandenburgii, pokazywał dobrze funkcjonującą „wyspę” prądowo-ciepłowniczą.


W trzeciej sesji, podkreślającej wagę ochrony klimatu, referencji koncentrowali swoją uwagę na praktycznych przykładach pozyskiwania energii elektrycznej i ciepła za pomocą kaskady kogeneracyjnej, likwidacji niskiej emisji w gminach przygranicza z wykorzystaniem energii elektrycznej do ogrzewania oraz efektywności energetycznej i technologicznej. Pierwszy dzień konferencji kończyła dyskusja panelowa z udziałem profesorów, przedstawicieli polskich i niemieckich firm oraz wiceprezydenta Zielonej Góry, a dotyczyła lokalnego zarządzania energią. W drugim dniu konferencji uczestnicy wysłuchali wykładu o produkcji chłodu z ciepła sieciowego i obejrzeli agregat adsorpcyjny wraz ze stanowiskiem badawczym.
Wszystkie referaty są dostępne na stronie głównego organizatora konferencji: Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki: www.lubuskaenergetyka.pl

Konferencja emitowana była „na żywo” na kanale YouTube, jest dostępna na stronie:

https://youtu.be/6dWbxo0YfmY

 

 Wnioski PL  Wnioski DE
 icopdf  icopdf

 

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)