Jesteś tutaj: HomeWywiady

WyWIAdy

XX-lecie LTnRRE

 logoxxlecie

Serwisy informacyjne

Urzędy Państwowe

Spółki przesyłowe

Bezpieczeństwo pracy

Członkowie LTnRRE

Datetime: 12 Paź 2017

Możemy wygrać ze smogiem
Ubiegłoroczna zima pokazała nam dobitnie, jakim powietrzem oddychamy. Smog wiszący nad wieloma miastami w naszym regionie widoczny był gołym okiem, nie trzeba było nawet robić pomiaru zanieczyszczeń, żeby uświadomić sobie konieczność podjęcia walki z tym problemem. Nie chcemy przecież oddychać rakotwórczym benzoalfapirenem i innymi związkami, których stężenie w zimie znacznie przekracza dopuszczalne normy. Nie chcemy nosić maseczek na twarzy, ani chorować na raka. Chcemy żyć i wychowywać nasze dzieci w czystym, sprzyjającym zdrowiu środowisku. Ale o to środowisko musimy zadbać wszyscy.

Czytaj dalej...
Datetime: 12 Paź 2017

Idea klastrów jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia więzi współpracy różnych podmiotów, który łączy jeden cel. W przypadku klastra energii chodzi o porozumienie firm, jednostek badawczych, samorządowych i nawet osób fizycznych, dotyczące szeroko rozumianego zarządzania energią: wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w różnych źródłach, obrotu tą energią i równoważenia zapotrzebowania oraz dystrybucji na obszarze funkcjonowania klastra np. na terenie gminy lub powiatu.

Czytaj dalej...
Datetime: 11 Paź 2017

Gorzowski program likwidacji niskiej emisji

Elektrociepłownia Gorzów" należąca do spółki PGE GiEK S.A. jest liderem energetyki gazowej w Polsce, wykorzystującej naturalne złoża gazu niskometanowego, położone w regionie lubuskim. To w Gorzowie w 1999 roku został wybudowany pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy, który umożliwił wyłączenie z eksploatacji najbardziej uciążliwej dla mieszkańców część elektrociepłowni z lat 50-tych.

Czytaj dalej...
Datetime: 01 Paź 2017

„Prawie żaden inny kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec nie rozwija tak szybko energii odnawialnych jak Brandenburgia. Na mieszkańca przypada największa wielkość mocy zainstalowanej w instalacjach energii wiatrowej. Nie może tak być, że - będąc prekursorem w tej dziedzinie - wpadamy w niekorzystną sytuację z punktu widzenia naszej konkurencyjności“, stwierdził Albrecht Gerber, Minister Gospodarki i Energii Kraju Związkowego Brandenburgia, 4 września 2017 roku w Cottbus, podczas XIX edycji konferencji „Dzień Energii”.

Czytaj dalej...
Datetime: 12 Mar 2013

Pomimo licznych uregulowań prawnych wspierających kogenerację, nie widać w ostatnich latach istotnego przyrostu produkcji energii elektrycznej w kogeneracji. Wydaje się więc, że mechanizmy wsparcia są niewystarczające - pisze Marian Babiuch na łamach Magazynu EuroStyl.

Czytaj dalej...
Datetime: 14 Wrz 2012

Jestem zwolennikiem lobbowania za gazem łupkowym, ale ostrożnego lobbowania. Dlatego, że w naszych warunkach gaz ze złóż konwencjonalnych wciąż będzie konkurencyjny cenowo dla gazu łupkowego. Polskie złoża gazu pochodzącego z łupków zalegają na znacznej głębokości , więc trzeba będzie ponieść odpowiednio wyższe nakłady na poszukiwania i eksploatację, niż w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Ceny energii na pewno będą rosły.” – mówi Józef Lenart emerytowany prezes zielonogórskich Poszukiwań Naftowych Diament sp. z o.o.

Czytaj dalej...
Datetime: 20 Mar 2012

To gmina ponosi odpowiedzialność za bilansowanie potrzebnych wielkości dostaw ciepła i  jego przesyłu. Gmina ma obowiązek i prawo do wglądu w strategie rozwojowe dostawców ciepła i właściciela – najczęściej jednego w obszarze gminy – sieci przesyłowych. Ma także obowiązek takiego wpływania na ich działalność, aby chronić swoich mieszkańców  przed ponoszeniem kosztów z niezasadnych decyzji inwestycyjnych - mówi Herbert Leopold Gabryś ekspert Krajowej Izby Gospodarczej w rozmowie na łamach portalu Energetykon.pl.

 

 

Cały artykuł dostępny na stronie: http://energetykon.pl/Prawo.mowi.wprost.odpowiedzialnosc.ponosi.gmina,23513.html

Czytaj dalej...
Datetime: 12 Mar 2012

Energetyka nie jest tylko sprawą energetyków, ale także polityków, wladz i w konsekwencji - każdego z nas. Dlatego efektywność energetyczna zależy także od obywateli i konsumentów. Zwłaszcza, że każdy oczekuje, by energii nigdy nie zabrakło, żeby była ona tania i żeby nie zanieczyszczała środowiska.

Wywiad z Ryszardem Francuzem, ekspertem od efektywności energetycznej w Elektrociepłowni "Zielona Góra" SA, przeprowadzony w RTV Lubuska 18.11.2011 r. - oglądaj tutaj:

http://www.rtvlubuska.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2132:powi%C4%99kszenie-18112011&Itemid=138

Czytaj dalej...
Datetime: 11 Mar 2012

Przy eksploatacji węgla brunatnego metodą odkrywkową, kluczowy moment to znalezienie odpowiedniego miejsca na lokalizację tzw. hałd zewnętrznych. A później hałdowanie selektywne, które przy dzisiejszych technologiach jest już standardem. Chodzi o to, żeby materiał skalny trafiał na osobne hałdy, a materiał możliwy do wykorzystania w rekultywacji powierzchni – na osobne. To on, jako warstwa wierzchnia, powinien służyć do kreowania nowych terenów”. Rozmowa z prof. Andrzejem Greinertem, kierownikiem Zakładu Ochrony i Rekultywacji Gruntów w Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Czytaj dalej...
Datetime: 08 Sie 2011

"Polska energetyka przestała się rozbudowywać. Tymczasem Niemcy będą odchodzić od energetyki jądrowej, zamykać bloki atomowe. Ich zapotrzebowanie na energię będzie rosło, więc Polska powinna wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu naszych sąsiadów zza Odry" - mówi wicemarszałek woj. lubuskiego Jarosław Sokołowski.

Czytaj dalej...