Zmarł prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska), reformator polskiego systemu elektroenergetycznego na początku lat 90 XX wieku, pierwszy
prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, mentor wielu pokoleń energetyków, wykładowca akademicki, m.in. w Wyższej Szkole Inżynierskiej
w Zielonej Górze, jeden z członków założycieli Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki (LTnRRE).
Prof. Jan Popczyk uczestniczył m.in. w konferencjach organizowanych przez LTnRRE, był jednym z pierwszych energetyków, który promował system
prosumencki.
Składamy kondolencje i łączymy się w bólu z Rodziną i przyjaciółmi Profesora Jana Popczyka
Zarząd Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki
centrum informacji o rynku energii
ISE.pl to pierwszy, polski, niezależny, profesjonalny serwis branży elektrycznej
lider na rynku informacji samorządowej
Wirtualny Nowy Przemysł, portal gospodarczy
strona Ministrestwa Skarbu Państwa
Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska od roku 1989 rozwija działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju kraju
strona Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiebiorczości
Polski komitet Normalizacyjny
strona Urzędu Regulacji Energetyki
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne Centrum S.A
Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego
Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera
BHP, bezpieczeństwo i higiena pracy, wypadki przy pracy, prawo pracy
Rozmowa z Marianem Babiuchem, prezesem Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki, w Radiu Zachód, dotycząca sporu wokół kopalni Turów:
https://www.zachod.pl/334174/marian-babiuch-prezes-lubuskiego-towarzystwa-na-rzecz-rozwoju-energetyki
Prezes Marian Babiuch na antenie Radia Zachód mówił m.in. że nie wyobraża sobie wyłączenia elektrowni Turów.
Możemy wygrać ze smogiem
Ubiegłoroczna zima pokazała nam dobitnie, jakim powietrzem oddychamy. Smog wiszący nad wieloma miastami w naszym regionie widoczny był gołym okiem, nie trzeba było nawet robić pomiaru zanieczyszczeń, żeby uświadomić sobie konieczność podjęcia walki z tym problemem. Nie chcemy przecież oddychać rakotwórczym benzoalfapirenem i innymi związkami, których stężenie w zimie znacznie przekracza dopuszczalne normy. Nie chcemy nosić maseczek na twarzy, ani chorować na raka. Chcemy żyć i wychowywać nasze dzieci w czystym, sprzyjającym zdrowiu środowisku. Ale o to środowisko musimy zadbać wszyscy.
Idea klastrów jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia więzi współpracy różnych podmiotów, który łączy jeden cel. W przypadku klastra energii chodzi o porozumienie firm, jednostek badawczych, samorządowych i nawet osób fizycznych, dotyczące szeroko rozumianego zarządzania energią: wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w różnych źródłach, obrotu tą energią i równoważenia zapotrzebowania oraz dystrybucji na obszarze funkcjonowania klastra np. na terenie gminy lub powiatu.
Gorzowski program likwidacji niskiej emisji
„Elektrociepłownia Gorzów" należąca do spółki PGE GiEK S.A. jest liderem energetyki gazowej w Polsce, wykorzystującej naturalne złoża gazu niskometanowego, położone w regionie lubuskim. To w Gorzowie w 1999 roku został wybudowany pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy, który umożliwił wyłączenie z eksploatacji najbardziej uciążliwej dla mieszkańców część elektrociepłowni z lat 50-tych.
„Prawie żaden inny kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec nie rozwija tak szybko energii odnawialnych jak Brandenburgia. Na mieszkańca przypada największa wielkość mocy zainstalowanej w instalacjach energii wiatrowej. Nie może tak być, że - będąc prekursorem w tej dziedzinie - wpadamy w niekorzystną sytuację z punktu widzenia naszej konkurencyjności“, stwierdził Albrecht Gerber, Minister Gospodarki i Energii Kraju Związkowego Brandenburgia, 4 września 2017 roku w Cottbus, podczas XIX edycji konferencji „Dzień Energii”.
Pomimo licznych uregulowań prawnych wspierających kogenerację, nie widać w ostatnich latach istotnego przyrostu produkcji energii elektrycznej w kogeneracji. Wydaje się więc, że mechanizmy wsparcia są niewystarczające - pisze Marian Babiuch na łamach Magazynu EuroStyl.
„Jestem zwolennikiem lobbowania za gazem łupkowym, ale ostrożnego lobbowania. Dlatego, że w naszych warunkach gaz ze złóż konwencjonalnych wciąż będzie konkurencyjny cenowo dla gazu łupkowego. Polskie złoża gazu pochodzącego z łupków zalegają na znacznej głębokości , więc trzeba będzie ponieść odpowiednio wyższe nakłady na poszukiwania i eksploatację, niż w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Ceny energii na pewno będą rosły.” – mówi Józef Lenart emerytowany prezes zielonogórskich Poszukiwań Naftowych Diament sp. z o.o.
To gmina ponosi odpowiedzialność za bilansowanie potrzebnych wielkości dostaw ciepła i jego przesyłu. Gmina ma obowiązek i prawo do wglądu w strategie rozwojowe dostawców ciepła i właściciela – najczęściej jednego w obszarze gminy – sieci przesyłowych. Ma także obowiązek takiego wpływania na ich działalność, aby chronić swoich mieszkańców przed ponoszeniem kosztów z niezasadnych decyzji inwestycyjnych - mówi Herbert Leopold Gabryś ekspert Krajowej Izby Gospodarczej w rozmowie na łamach portalu Energetykon.pl.
Cały artykuł dostępny na stronie: http://energetykon.pl/Prawo.mowi.wprost.odpowiedzialnosc.ponosi.gmina,23513.html
Energetyka nie jest tylko sprawą energetyków, ale także polityków, wladz i w konsekwencji - każdego z nas. Dlatego efektywność energetyczna zależy także od obywateli i konsumentów. Zwłaszcza, że każdy oczekuje, by energii nigdy nie zabrakło, żeby była ona tania i żeby nie zanieczyszczała środowiska.
Wywiad z Ryszardem Francuzem, ekspertem od efektywności energetycznej w Elektrociepłowni "Zielona Góra" SA, przeprowadzony w RTV Lubuska 18.11.2011 r. - oglądaj tutaj:
„Przy eksploatacji węgla brunatnego metodą odkrywkową, kluczowy moment to znalezienie odpowiedniego miejsca na lokalizację tzw. hałd zewnętrznych. A później hałdowanie selektywne, które przy dzisiejszych technologiach jest już standardem. Chodzi o to, żeby materiał skalny trafiał na osobne hałdy, a materiał możliwy do wykorzystania w rekultywacji powierzchni – na osobne. To on, jako warstwa wierzchnia, powinien służyć do kreowania nowych terenów”. Rozmowa z prof. Andrzejem Greinertem, kierownikiem Zakładu Ochrony i Rekultywacji Gruntów w Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.