3.png
1.png
2.png
4.png

XX-lecie LTnRRE

 logoxxlecie

Serwisy informacyjne

Urzędy Państwowe

Spółki przesyłowe

Bezpieczeństwo pracy

Członkowie LTnRRE

Zakończyła się XIII konferencja "Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec - świat energii jutra" Wyróżniony

 

 

Energetyczne zagospodarowanie odpadów, bilansowanie energii w systemach energetycznych, potencjał kogeneracyjny w dziedzinie ochrony klimatu - to główne bloki tematów XIII polsko-niemieckiej konferencji, która odbyła się 18 listopada 2016 r. w Sulechowie. Omówione zostały kierunki transformacji energetycznej Polski i Niemiec. Wystąpili m.in. dr Klaus Freytag z Departamentu Energii i Surowców Kraju Związkowego Brandenburgia, Herbert Leopold Gabryś z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Marian Miłek z PWSZ w Sulechowie, a także naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej, przedstawiciele takich firm jak Vattenfall Europe Generation, PGE GiEK SA, PGNiG SA, Stadtwerke Cottbus i innych podmiotów.

TUTAJ ZNAJDZIESZ PREZENTACJE KONFERENCYJNE W POLSKICH I NIEMIECKICH WERSJACH JĘZYKOWYCH, A TAKŻE SKRÓTOWĄ RELACJĘ Z KONFERENCJI

 

 

 

 

Energetyczne zagospodarowanie odpadów, bilansowanie energii w systemach energetycznych, potencjał kogeneracyjny w dziedzinie ochrony klimatu - to główne bloki tematów XIII polsko-niemieckiej konferencji „Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec – świat energii jutra”, która odbyła się 18 listopada 2016 r. w Sulechowie. W konferencji uczestniczyli m.in. senator RP Adam Gawęda, przewodniczący Sejmiku Woj. Lubuskiego i prezes Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr Czesław Fiedorowicz, wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Stanisław Iwan, burmistrz miasta Guben Fred Mahro, burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny, prezes firmy Mazel SA Henryk Mazurkiewicz, rektor PWSZ w Sulechowie prof. Marian Miłek, dyrektor Departamentu Energii i Surowców Kraju Związkowego Brandenburgia Klaus Freytag, pełnomocnik firmy Edis ds. polsko-niemieckich konferencji Harald Bock oraz naukowcy i przedsiębiorcy z obu krajów. Konferencję prowadzili – w imieniu organizatorów – prezes Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki Marian Babiuch oraz Harald Bock z Edisa.

 

W pierwszej części konferencji omówione zostały kierunki transformacji energetycznej Polski i Niemiec. Klaus Freytag w swoim referacie nawiązał do tzw. Energiewende (przewrotu energetycznego) w Niemczech, wynikającego z odejścia od energetyki atomowej i wygaszenia wszystkich reaktorów jądrowych do roku 2022. Niedobór nowych mocy będzie można zaspokoić sięgając po źródła odnawialne, ale także konwencjonalne, w tym węgiel brunatny. Herbert Leopold Gabryś z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Marian Miłek z PWSZ w Sulechowie omówili aktualną sytuację w polskiej energetyce, a ta – jak dowodzili referenci – nie wygląda optymistycznie. Tylko nieliczne polskie kopalnie są rentowne, w większości z nich koszty wydobycia węgla znacznie przekraczają przychody z jego sprzedaży. Taka sytuacja na dłuższą metę jest nie do utrzymania – przekonywał prof. Miłek. Podobnie wygląda sytuacja w polskich firmach energetycznych – ceny ich akcji spadają na giełdzie, zamiast zysku generują straty. Co więcej, panujący system prawny nie sprzyja podejmowaniu nowych inwestycji w energetyce, a już niebawem trzeba będzie wyłączać najstarsze bloki energetyczne, z uwagi na przepisy dotyczące emisji gazów i pyłów. Nie da się ukryć, że ta sytuacja musi ulec poprawie, gdyż inaczej skończy się deficytem mocy wytwórczych i tzw. black-outem. Jedną z dróg wyjścia z tej sytuacji jest zwiększenie innowacyjności sektora energetycznego i wdrażanie nowych efektywnych ekonomicznie rozwiązań.

 

Temu właśnie były poświęcone kolejne referaty. Omawiano tematy energetycznego wykorzystania odpadów. Wszyscy wiedzą, że śmieci jest coraz więcej a energii coraz mniej, dlatego można to pogodzić, traktując odpady jako surowiec energetyczny. Grzegorz Gilewicz z rzeszowskiego oddziału PGE GiEK SA omówił rozwiązania w tym zakresie zastosowane przez jego firmę w Rzeszowie, a także potencjalne możliwości wykorzystania odpadów w energetyce w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz mniejszych. O tym, jakie są do tego stosowane układy energetyczne i jakie panują dziś warunki techniczne do wykorzystania śmieci w energetyce, opowiedział w swoim referacie prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej.

 

Jak bilansować energię w systemach energetycznych? I jak to się robi w Niemczech i Polsce? O tym uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć z referatów Christophera Kocha z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie oraz Radosława Grecha z Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie. Mowa była m.in. o projekcie WindNODE, czyli witrynie inteligentnej energii z północno-wschodnich Niemiec oraz o zarządzaniu systemem rozproszonych źródeł i magazynów energii w sulechowskim CEO.

 

Tematem, który wraca na wszystkich konferencjach jest kogeneracja, czyli system skojarzonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej z wykorzystaniem tego samego surowca pierwotnego. Mówił o tym m.in. prof. Janusz Lewandowski z Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, który uzasadniał dlaczego kogeneracja może być elementem spełnienia celów pakietu klimatyczno-energetycznego. Waldemar Gruszka z zielonogórskiego oddziału PGNiG mówił o wykorzystaniu gazu pozasystemowego do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, natomiast przyszłość energetyki cieplnej w niemieckim Cottbus omówił Sven Wentzke  z Stadtwerke Cottbus.

 

Sponsorami konferencji były firmy E.ON edis energia, Mazel SA (www.mazel.pl), PGNiG SA (www.pgnig.pl), Enea Operator (www.enea.pl) oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (www.kssse.pl).

Wnioski i podsumowanie konferencji TUTAJ

 

 

 

 

         

 

 

XIII konferencja

Energetyka przygraniczna Polski i Niemiec

 – świat energii jutra

Sulechów, 18 listopada 2016 r.

Materiały konferencyjne do pobrania wersje polskie i niemieckie

1. Freytag PL 1. Freytag DE
2. Gabryś PL 2. Gabryś DE
3. Miłek PL 3. Miłek DE
4. Gilewicz PL 4. Gilewicz DE
5. Lipa PL 5. Lipa DE
6. Kamrat PL 6. Kamrat DE
7. Koch PL 7. Koch DE
8. Grech PL 8. Grech DE
9. Lewandowski PL 9. Lewandowski DE
10. Gruszka PL 10. Gruszka DE
11. Wentzke PL 11. Wentzke DE
Oceń ten artykuł
(12 głosów)