Jesteś tutaj: HomeWywiady

WyWIAdy

XX-lecie LTnRRE

 logoxxlecie

Serwisy informacyjne

Urzędy Państwowe

Spółki przesyłowe

Bezpieczeństwo pracy

Członkowie LTnRRE

Datetime: 06 Paź 2021

Rozmowa z Marianem Babiuchem, prezesem Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki, w Radiu Zachód, dotycząca sporu wokół kopalni Turów:
 https://www.zachod.pl/334174/marian-babiuch-prezes-lubuskiego-towarzystwa-na-rzecz-rozwoju-energetyki
Prezes Marian Babiuch na antenie Radia Zachód mówił m.in. że nie wyobraża sobie wyłączenia elektrowni Turów.

Czytaj dalej...
Datetime: 12 Paź 2017

Możemy wygrać ze smogiem
Ubiegłoroczna zima pokazała nam dobitnie, jakim powietrzem oddychamy. Smog wiszący nad wieloma miastami w naszym regionie widoczny był gołym okiem, nie trzeba było nawet robić pomiaru zanieczyszczeń, żeby uświadomić sobie konieczność podjęcia walki z tym problemem. Nie chcemy przecież oddychać rakotwórczym benzoalfapirenem i innymi związkami, których stężenie w zimie znacznie przekracza dopuszczalne normy. Nie chcemy nosić maseczek na twarzy, ani chorować na raka. Chcemy żyć i wychowywać nasze dzieci w czystym, sprzyjającym zdrowiu środowisku. Ale o to środowisko musimy zadbać wszyscy.

Czytaj dalej...
Datetime: 12 Paź 2017

Idea klastrów jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia więzi współpracy różnych podmiotów, który łączy jeden cel. W przypadku klastra energii chodzi o porozumienie firm, jednostek badawczych, samorządowych i nawet osób fizycznych, dotyczące szeroko rozumianego zarządzania energią: wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w różnych źródłach, obrotu tą energią i równoważenia zapotrzebowania oraz dystrybucji na obszarze funkcjonowania klastra np. na terenie gminy lub powiatu.

Czytaj dalej...
Datetime: 11 Paź 2017

Gorzowski program likwidacji niskiej emisji

Elektrociepłownia Gorzów" należąca do spółki PGE GiEK S.A. jest liderem energetyki gazowej w Polsce, wykorzystującej naturalne złoża gazu niskometanowego, położone w regionie lubuskim. To w Gorzowie w 1999 roku został wybudowany pierwszy w Polsce blok gazowo-parowy, który umożliwił wyłączenie z eksploatacji najbardziej uciążliwej dla mieszkańców część elektrociepłowni z lat 50-tych.

Czytaj dalej...
Datetime: 01 Paź 2017

„Prawie żaden inny kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec nie rozwija tak szybko energii odnawialnych jak Brandenburgia. Na mieszkańca przypada największa wielkość mocy zainstalowanej w instalacjach energii wiatrowej. Nie może tak być, że - będąc prekursorem w tej dziedzinie - wpadamy w niekorzystną sytuację z punktu widzenia naszej konkurencyjności“, stwierdził Albrecht Gerber, Minister Gospodarki i Energii Kraju Związkowego Brandenburgia, 4 września 2017 roku w Cottbus, podczas XIX edycji konferencji „Dzień Energii”.

Czytaj dalej...
Datetime: 12 Mar 2013

Pomimo licznych uregulowań prawnych wspierających kogenerację, nie widać w ostatnich latach istotnego przyrostu produkcji energii elektrycznej w kogeneracji. Wydaje się więc, że mechanizmy wsparcia są niewystarczające - pisze Marian Babiuch na łamach Magazynu EuroStyl.

Czytaj dalej...
Datetime: 14 Wrz 2012

Jestem zwolennikiem lobbowania za gazem łupkowym, ale ostrożnego lobbowania. Dlatego, że w naszych warunkach gaz ze złóż konwencjonalnych wciąż będzie konkurencyjny cenowo dla gazu łupkowego. Polskie złoża gazu pochodzącego z łupków zalegają na znacznej głębokości , więc trzeba będzie ponieść odpowiednio wyższe nakłady na poszukiwania i eksploatację, niż w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Ceny energii na pewno będą rosły.” – mówi Józef Lenart emerytowany prezes zielonogórskich Poszukiwań Naftowych Diament sp. z o.o.

Czytaj dalej...
Datetime: 20 Mar 2012

To gmina ponosi odpowiedzialność za bilansowanie potrzebnych wielkości dostaw ciepła i  jego przesyłu. Gmina ma obowiązek i prawo do wglądu w strategie rozwojowe dostawców ciepła i właściciela – najczęściej jednego w obszarze gminy – sieci przesyłowych. Ma także obowiązek takiego wpływania na ich działalność, aby chronić swoich mieszkańców  przed ponoszeniem kosztów z niezasadnych decyzji inwestycyjnych - mówi Herbert Leopold Gabryś ekspert Krajowej Izby Gospodarczej w rozmowie na łamach portalu Energetykon.pl.

 

 

Cały artykuł dostępny na stronie: http://energetykon.pl/Prawo.mowi.wprost.odpowiedzialnosc.ponosi.gmina,23513.html

Czytaj dalej...
Datetime: 12 Mar 2012

Energetyka nie jest tylko sprawą energetyków, ale także polityków, wladz i w konsekwencji - każdego z nas. Dlatego efektywność energetyczna zależy także od obywateli i konsumentów. Zwłaszcza, że każdy oczekuje, by energii nigdy nie zabrakło, żeby była ona tania i żeby nie zanieczyszczała środowiska.

Wywiad z Ryszardem Francuzem, ekspertem od efektywności energetycznej w Elektrociepłowni "Zielona Góra" SA, przeprowadzony w RTV Lubuska 18.11.2011 r. - oglądaj tutaj:

http://www.rtvlubuska.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2132:powi%C4%99kszenie-18112011&Itemid=138

Czytaj dalej...
Datetime: 11 Mar 2012

Przy eksploatacji węgla brunatnego metodą odkrywkową, kluczowy moment to znalezienie odpowiedniego miejsca na lokalizację tzw. hałd zewnętrznych. A później hałdowanie selektywne, które przy dzisiejszych technologiach jest już standardem. Chodzi o to, żeby materiał skalny trafiał na osobne hałdy, a materiał możliwy do wykorzystania w rekultywacji powierzchni – na osobne. To on, jako warstwa wierzchnia, powinien służyć do kreowania nowych terenów”. Rozmowa z prof. Andrzejem Greinertem, kierownikiem Zakładu Ochrony i Rekultywacji Gruntów w Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Czytaj dalej...